Újabb csodaszer a konyhából: Szerecsendió

Bizonyára azt sokan tudják, hogy a szerecsendió jótékony hatással bír a szervezetünkre, de úgy gondolom, nem elég sokan! Ideje, hogy lerántsuk a leplet róla!

 

Mi is a szerecsendió?

 
A dió elnevezés ebben az esetben nem helytálló, csupán annyira, hogy a szerecsendió ugyanolyan kemény, mint az itthon is ismert dió. A szerecsendiófa hazánkban nem, hanem Malajziában, illetve Indonéziába, Madagaszkárban és hasonló éghajlaton érzi jól magát. A fa (ami nem diófa!) meglepően magas, akár 20 méter is lehet. A szerecsendió lényegében egy mag, amely húsos termésben helyezkedik el. Sokkal inkább hasonlít a sárgabarackra.

Mi mindenre jó?

 
1. Antioxidáns hatású
Ami a legelőnyösebb tulajdonsága, hogy ez is, mint sok minden más, antioxidáns hatású, azonban jóval magasabb arányban tartalmaz antioxidánsokat. Korábbi bejegyzésben említettem, hogy az antioxidáns tartalomnak köszönhetően a szabad gyökök kialakulásának megakadályozásáért felelős. ( A szabad gyökök felelősek a káros folyamatok elindításáért, például a daganatos, rákos megbetegedésekért.) Így, mindenképpen érdemes rendszeresen étkezéseinkbe iktatni egy csipetnyit, ha fiatalosak és egészségesek akarunk maradni!
2. Vágyfokozó
Aki szaglászott már a szerecsendióból, az tudja, mennyire markáns illata van a fűszernek. A vágykeltő tulajdonságát a magjában lévő illóolajnak köszönhető. Halkan súgom, hogy az illóolajban lévő miriszticin az MDA nevű drog alapanyaga, de ettől nehogy azt higgyük, hogy a szerecsendió drog! A illóolajban körülbelül 40 komponenst fedeztek fel, mely mindegyike pozitívan hat ránk.

3.Agyműködést serkentő
A szintén miriszticin nevű anyagnak köszönhetően fokozódnak az agyműködési folyamatok, javul a memória, és bónusz, hogy megakadályozza az Alzheimer-kór kialakulását úgy, hogy annak hatását keltő enzim működését teljesen blokkolja. (Emlékeztető, hogy a kávé is hasonló tulajdonsággal bír!)
 
4. Stresszoldó
Illóolajának köszönhetően szintén gátolja a “hangulatrontó” tevékenységeket a szervezetben, csökkenti a fáradtságot, antidepresszáns hatású.
 
5.Hányinger ellen
A frissen őrölt szerecsendió egy kis mézzel fogyasztva kiválóan segít a hányinger leküzdésében
 
6.Vitaminok, egészség
Rengeteg és rengeteg vitamin és nyomelem található a fűszerben, ami segít egyensúlyban tartani egészségünket, betegségekkel szemben ellenállóbbá tesz minket.
 
7.Fogfájás
A szerecsendió olajában az eugenol anyagnak köszönhető ez a hatása
 
8.Izületi panaszok
Érdemes olajával átmasszírozni a fájdalmas területeket, amely beszívódva csökkenti a gyulladást, és fájdalom csillapítóként hat.
 
9. Vastartalom
A magas vastartalmának köszönhetően egyrészt pótolja a hiányos állapotot a szervezetben, másrészt ezáltal vörösvérsejt-termelő hatással bír ( azaz vérképző ).

 
10.Vérnyomás
A szerecsendióban található réz pedig segít a vérnyomás egészséges szintjének fenntartásában, így a szív működést is javítja.
 
Számtalan jótékony hatása van még a felsoroltakon kívül, például hasmenés esetén hasfogó hatással bír, ugyanakkor javítja az emésztést, inhalációs adalékként a légcsőhurutos köhögéskor segít, javítja a vérkeringést, menstruációs görcsoldóként is hat, kiváló nyálkaoldók…
Egyszóval, tényleg egy kis csodaszerről beszélünk!!:)

 

Ha mindez még nem elég, nézzük tovább. Hölgyek, figyeljenek!

 
1.Kiváló bőrradír
Mi nők, tudjuk, hogy néha-néha kell egy kis felfrissülés bőrünknek. A bőr radírozás lényegében a nevéből eredően azt jelenti, hogy valamilyen szilárd, apró szemcsés anyaggal átdörzsölve az arcunkat, vagy akár egész testfelületünket leválnak a már elhalt, öregedő hámsejtek, így képes lesz megújulni és fiatalodni a bőrünk. Azonban nem mindegy, milyen szemcsés anyaggal végezzük a műveletet. Korábbi bejegyzésben említettem már a sót, vagy cukrot, amelyek kiválóak ilyen szempontól, akárcsak a szerecsendió. Ma más több kozmetikai termék is alkalmazza a bőrradír készítményekben a reszeléket, de a legszerencsésebb, ha mi magunk készítjük el. Ez a legolcsóbb és legbőrbarátabb eljárás is egyben! Elegendő egy kis kanálnyi őrölt szerecsendió, egy kis olívaolaj, vagy kókuszolaj, és már is mehet!
 
2.Öregedésgátló
Mivel a szerecsendió antibakteriális hatással is bír, így mindenféle bőrfertőzésnek ellenáll. Érdemes hetente, kéthetente, de havonta is jó, ha arcpakolásokkal nyugtatjuk vele a bőrünket.
 
3.Egészséges haj
A szerecsendió olaja kiváló lehet a töredezett hajvégek ápolásában, illetve ragyogást kölcsönöz neki. Csökkenti a hajhullást, a fejbőr vérkeringését serkenti, így a gyorsabb hajnövekedéshez is hozzájárul.
 
FIGYELEM!
A leírtak természetesen valósak, azonban kiemelendő, hogy a szerecsendió TÚLZOTT fogyasztása különféle káros mellékhatásokat idézhet elő, például hallucináció, hányás, eufórikus állapot, pupillatágulás, hasfájás, remegés, szédülés, halálfélelem…
 
Senkit ne ijesszen meg az itt leírtak, hiszen mint kiemeltem, túlzott fogyasztása okoz hasonló tüneteket. A mértékletes fogyasztás körülbelül 1-2 csipetnyit jelent mindössze, ennél több nem kell! Igaz hát az a mondás, hogy a jóból is megárt a sok. Ne feledjük, egy kincsesbányával van dolgunk, ha szerecsendióról beszélünk, ne féljünk tőle, de legyünk tisztába az adagokkal, mint minden más ételnél, italnál.
 
Ételekbe bátran használjuk, remek pikánsságot fog adni. Rengeteg recept megtalálható az interneten is, böngésszetek. De ha egy gyors, egyszerű ételre vagytok kíváncsiak, itt van egy bevált recept:
 
Készítsünk tejberizst, a hagyományos módon. Miután a rizs megszívta magát a tejben, és kellően megpuffadt, fűszerezzük 1-2 csipetnyi fahéjjal, majd ugyanennyi szerecsendióval, és várjuk, míg langyos lesz. Miután kihűlt egy kissé, édesítsük mézzel ízlésünk szerint. Kavarjuk össze, és már tálalhatjuk is! Bónusz, ha leturmixoljuk, ínycsiklandó, finom, rizses italt kapunk.

 

Nem véletlenül fűszerezzük szívesen szerecsendióval is a belga fehér csokoládét, hiszen különleges ízélményt kapunk általa! 🙂 A BlackBunny szerecsendiós fehér csoki rusztikus törttábla és egy adagos forró csokoládé formájában is kihagyhatatlan élmény, főleg a selymesen olvadó fehér csokoládé kedvelőinek! 😉

 

 

Próbáljátok ki bátran! Jó étvágyat és jó egészséget! 🙂

Forrás: http://szepseg-termeszetesen.blog.hu/2014/12/30/ujabb_csodaszer_a_konyhabol_szerecsendio

“Szeretnénk felhívni a figyelmed arra, hogy az oldalon megjelenő tartalmak tallózások a nagyvilág híreiből, nem minden esetben a saját szerkesztőink tollából származnak, hanem utánközlések, ezért a cikk eredetijét a cikk végén, a “Forrás” címszó alatti linken találod meg.” 

Címkék: , , , , , ,
Tovább a blogra »